Meme Kanseri ve Memenin Diğer Hastalıkları

Meme Kanseri ve Risk Faktörleri

Meme kanseri, kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır ve hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır.

Ailemde Meme Kanseri Var, Genetik Test Yaptırmalı mıyım?

İlk blogda da belirttiğimiz üzere meme kanserlerinin %5-10 kadarı herediter yani kalıtsal kanserlerdir. Bu bağlamda BRCA1 ve BRCA 2 genlerindeki mutasyonlar kalıtsal meme ve yumurtalık kanserlerinin en önemli nedenidir.

Meme Kanseri Erken Tanısı Nasıl Konulur?

Meme kanseri kadınlarda en fazla görülen kanserdir. Dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanseri her 8-10 kadından birinde yaşam boyunca  oluşmaktadır.

İyi Huylu Meme Hastalıkları Nelerdir?

Memenin en sık görülen hastalığı olup, tek veya irili ufaklı çok sayıda kist görülebilir. “Fibrokistik Meme Hastalığı” adı da verilen bu hastalığa meme ağrıları eşlik edebilir.

Meme Kanserinde Tedavi Nasıl Planlanmalıdır?

Meme kanseri sadece memeyi ilgilendiren bir kanser türü değildir, sistemik bir hastalıktır. Kanserin yakalandığı evreye göre tedaviye cerrah ve onkolog tarafından birlikte karar verilmelidir.

Mastalji (Meme Ağrısı)

Kadınlarda doktora başvurmaya neden olan en sık meme şikayeti meme ağrısıdır. Sağlıklı kadınların çoğunda hafif veya şiddetli, özellikle adet döneminden önce ortaya çıkan meme ağrısı vardır