Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Alır mıyım? Alırsam ne yapmalıyım?

İlk olarak başarısız cerrahi kavramından bahsedelim, bunun için bazı hesaplamalar yapmanızı isteyeceğiz. İdeal kilonuzu bulmak için; boyunuzun metre cinsinden karesini 22.5 ile çarpınız ve çıkan sonucu mevcut kilonuzdan çıkarın, bulduğunuz değer sizin fazla kilolarınızı gösterecektir. Cerrahi sonrası 1 yıllık dönemde fazla kilolarınızın yarıdan daha azını kaybettiyseniz bu cerrahi başarısızdır. Kilo geri kazanımı ise; cerrahi sonrası indiğiniz kilodan 10 kg ve daha fazla veya beden kitle indeksi olarak 5 kg/m2 ve daha fazla tekrar kilo artışı olmasıdır.

Yetersiz kilo kaybı veya kilo geri kazanımının % 50 nedeni cerrahi teknikler olup bunlar düzensiz tüp mideler, geniş mide bırakılması ve zamanla yeniden genişlemesidir. % 50 neden ise hastaya bağlı faktörler olup, hastanın cerrahi sonrası kötü beslenme alışkanlıkları kazanması, kontrollerini aksatması ve takipten çıkması gibi nedenlerdir. Cerrahi sonrası hasta yaşamını kendisine verilen bu şansla tekrar gözden geçirerek, kilolu olduğu zamanları hiç unutmadan, her zaman kilo alacağım endişesini taşıyarak, yaşam stili değişiklikleri oluşturmalıdır. Düzenli beslenme ve egzersiz yaşamın bir parçası haline gelmelidir.

Yapılmış çalışmalar kabaca hastaların %50-60’ının verdikleri kilolarda kaldığını, %20-30’unun tekrar kilo aldığını ancak yeniden cerrahi gereksinimleri olmadığını ancak %10-15’lik bir kısmın ise tekrar cerrahi gerektirecek kadar kilo aldıklarını ortaya koymuştur. Bu durumda cerrahın hastayı mutlaka iyice değerlendirmesi, tekrar kilo alımına neden olan faktörlere bakması gerekmektedir. Ayrıca psikolog ve diyetisyen tarafından da ayrıntılı olarak görülmelidir. Hastanın endoskopi ve skopik yöntemler ile mevcut midesi değerlendirilmelidir.

Tekrar kilo alan hastada hiperfaji fazla volumlü gıda alımı varsa bu hastalarda yeniden tüp mide ameliyatı, polifaji sık sık yeme alışkanlığı varsa bu hastalarda gastrik by-pass ameliyatı önerilebilir. Hastaların çekilen film ve endoskopilerinde ideal tüp mide görünümü varsa bu hastalara redo cerrahi olarak gastrik by-pass önerilmelidir.