Obezite Cerrahisi Riskli midir?

Obezite cerrahisi uzun yıllardır dünyada yapılmakta olup son 15 yıldır da aktif olarak laparoskopik yani kapalı yöntemler ile yapılmaktadır. Bu cerrahi etkinliği kanıtlanmış bir cerrahi olup ve riskleri bu işin eğitimini almış bariatrik cerrahlar tarafından yapılması durumunda son derece düşüktür. Tüp mide ameliyatlarında en çok korkulan ve hastalarında en fazla merak ettiği, başıma gelir mi acaba korkusu yaşadıkları komplikasyon kaçaklardır. Bu komplikasyonun görülme oranı binde birden düşüktür. Ancak önemi şudur; eğer cerrah deneyimli değil ve kaçağı fark edemezse hastalarda geç tanı nedeni ile maalesef ölüme kadar gidebilen ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle cerrahınızın bu konuda bir eğitimi olup olmadığını ve deneyimini mutlaka sorgulayınız.

Kaçak tanı ve tedavisi ile ilgili Prof.Dr.Volkan Genç’in çok sayıda kongre sunumu (kongre sunumları kısmından ulaşabilirsiniz), makaleleri (bilimsel yayınlar kısmından ulaşabilirsiniz) ve 2 adet patenti bulunmaktadır. Türkiye’de bu alanda patenti bulunan tek cerrahtır! Türkiye’nin birçok yerinden gelen çok sayıda kaçak hastası tedavi etmiş olup, hiç hasta kaybı yaşamamıştır ve başarıya ulaşmıştır.

Diğer erken dönem komplikasyonlarından biride kanamadır ve genellikle takip edilerek veya cerrahi gerekmeden bu kanamalar durmaktadır.